Vitamín E je významný antioxidant. Organizmus chráni pred voľnými radikálmi, ktoré majú negatívny vplyv na ľudské telo. Ako ďalej pôsobí na naše zdravie, v akých potravinách ho možno nájsť alebo aká je optimálna denná dávka si povieme v nasledujúcom článku.
Vitamín E bol do rodiny vitamínov zaradený v roku 1922. Keďže bol piaty v poradí, dostal označenie E. Nejde však o jeden jediný vitamín, ale o skupinu niekoľkých látok. Tie sa označujú ako tokoferoly. Vyskytujú sa v štyroch rôznych formách – alfa, beta, gama, delta. Najväčší antioxidačný účinok má prvý z nich.
Na čo je dobrý vitamín E?
Ako sme spomínali v úvode, vitamín E je dôležitý antioxidant. V preklade to znamená, že chráni telo pred oxidačnými procesmi. Tie vedú k tvorbe voľných radikálov. Zvyčajne je telo schopné si s nimi poradiť. Zlá životospráva, málo pohybu a konzumácia nekvalitných potravín s nedostatkom vitamínu E však môže spôsobiť, že sa začínajú v tele hromadiť. Vtedy môže nastať problém.
Voľné radikály sú totiž považované za spúšťač rôznych závažných ochorení – tvorba nádorov, artérioskleróza, obehové poruchy či trombózy.
Okrem antioxidačnej funkcie má vitamín E pozitívny vplyv aj na detoxikačnú schopnosť pečene, pozitívne ovplyvňuje tvorbu červených krviniek a pomáha tiež pri obnove a raste svalovej hmoty.
Aké sú prejavy nedostatku vitamínu E?
Nedostatok vitamínu E má negatívny dopad na ľudský organizmus hneď v niekoľkých oblastiach. Môže dôjsť k:
- poruche nervov a svalov
- oslabeniu imunitného systému
- problémom so vstrebávaním tukov
- zníženej schopnosti koncentrácie
- neplodnosti u žien aj mužov
Má vitamín E nežiadúce účinky?
Vitamín E sa radí medzi málo toxické. Jeho nadmerná konzumácia teda má len slabý negatívny dopad na ľudských organizmus. Pri výraznom prekročení dennej odporúčanej dávke (viac než tri gramy) sa môžu objaviť príznaky ako svalová slabosť, únava alebo hnačka. Dlhodobé užívanie vysokých dávok tokoferolov môže spôsobiť zhoršenie vstrebávania vitamínu K, čo sa prejaví nižšou zrážanlivosťou krvi.
Aká je odporúčaná denná dávka vitamínu E?
Odporúčaná denná dávka vitamínu E sa líši podľa veku. Dospelí by mali užívať denne 15 mg tokoferolov, dojčiace ženy až 19 mg. U detí je odporúčané množstvo nižšie. 5 mg by mali brať dojčatá, 6 mg deti vo veku od 1 – 3 rokov, 7 mg staršie deti v rozmedzí 4 – 8 rokov a 9 – 13 ročné deti by mali denne prijať dávku 11 mg vitamínu E.
Uvedená odporúčaná denná dávka vitamínu E je orientačná. Netreba si robiť ťažkú hlavu z toho, ak niektorý deň túto hranicu nedosiahnete alebo prekročíte. Negatívne javy nedostatku alebo predávkovania tokoferolov sa prejaví až v situácii, kedy jeden alebo druhý stav dlhodobo pretrváva.
Čo obsahuje vitamín E?
Najlepšou možnou cestou ako dostať vitamín E do tela je prírodnou cestou. Problémom však je, že pri kuchynskom spracovaní sa tokoferoly z potravín vytrácajú. Tokoferoly sa prirodzene vyskytujú v potravinách bohatých na tuk. Predovšetkým teda v rôznych nerafinovaných rastlinných olejoch a v mäse.
Nájsť ich však nájdeme aj:
- v orechoch – od lieskovcov po mandle
- v niektorých druhoch ovocia – marhule, broskyne, čierne ríbezle, moruše, avokádo
- vo vajíčkach
- v rybách a morských plodoch
- v tmavej listovej zelenine – špenát, brokolica, kel
Ak si myslíte, že vo vašej strave nepríjmate dostatok vitamínu E, môžete tokoferoly skúsiť doplniť prostredníctvom výživových doplnkov. Nezabúdajte však, že lepšie než tobolky s vitamínom E je lepšie dopriať si pestrú a zdravú stravu. Vaše telo sa vám poďakuje.