Bolestivé ochorenie kĺbov, ktoré sa skrýva pod tromi písmenkami – dna, predstavuje chorobu, ktorá vo veľkej miere závisí od životného štýlu pacienta. V minulosti sa tradovalo, že choroba postihuje najmä ľudí, ktorí sú zvyknutí veľa hodovať a jesť, vďaka čomu si vyslúžila prezývku „choroba kráľov.“
Choroba dna predstavuje najstaršie metabolické ochorenie zapríčinené poruchami látkovej premeny. Ochorenie postihuje najmä mužov vo veku okolo 40 rokov – až 90 % postihnutých pacientov. U žien sa vyskytuje len zriedkavo a to v čase po klimaktériu.
Prečo vzniká dna?
Pôvodcom ochorenia je kyselina močová, ktorá sa v tele tvorí vo zvýšenom množstve a ukladá sa v podobe malých kryštálikov. Jej nadmerná tvorba môže byť spôsobená vysokým príjmom purínov v potrave, vedľajším účinkom niektorých liekov, dedičnou poruchou látkovej premeny purínov, zvýšeným rozpadom vlastných buniek tela (napríklad pri nádore, anémií) alebo jej zvýšeným vylučovaním pri poruche funkcie obličiek.
Dna sa môže taktiež objaviť ako sprievodný jav niektorých iných ochorení, napríklad zníženej funkcie štítnej žľazy. Zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi nemusí automaticky znamenať prítomnosť dny, nakoľko u väčšiny ľudí nespôsobuje ťažkosti.
Ako sa dna prejavuje?
Usádzajúce sa kryštáliky kyseliny močovej postupne dráždia kĺby, v ktorých sa začne vytvárať zápal. Postihnuté kĺby sú bolestivé, opuchnuté a začervenané.
Ako prvý, a u mnohých pacientov aj posledný, býva postihnutý palec na nohe. Počas ochorenia sa striedajú obdobia záchvatov s obdobiami remisie – pokoja.
Typický záchvat dny je sprevádzaný prudkou bolesťou, vyčerpanosťou a zvýšenou teplotou. Bolesť obmedzuje pohyblivosť kĺbu, preto sprievodným znakom môže byť aj krívanie alebo problém pristúpiť na celé chodidlo. Záchvat môže trvať niekoľko hodín až dva dni, v závažných prípadoch zvykne pacienta potrápiť aj dva týždne.
Sprievodnými znakmi môžu byť aj tráviace ťažkosti, bolesti hlavy, poruchy zraku, zmeny na koži, nervové a svalové bolesti.
Liečba dny
Základom liečby dny je jej správna diagnostika. V prípade neliečenia choroby sa záchvaty často opakujú a sú čoraz silnejšie a postupne sa rozširujú aj na ďalšie kĺby – koleno, lakeť, zápästie a prsty. Ochorenie postupne prejde do chronického štádia, kedy sa v kĺboch začnú vytvárať hrče, ktoré kĺby deformujú.
Ako všetky reumatické ochorenia, aj dna je nevyliečiteľná. Avšak ak pacient aktívne spolupracuje s lekárom a dodržiava všetky odporúčané dietické opatrenia, môže byť dlhodobo bez akýchkoľvek prejavov ochorenia.
Počas aktívneho záchvatu dny pacient krátkodobo užíva lieky na zmiernenie zápalu a bolesti. Ako účinný liek na dnu je známy kolchicín. Tieto lieky sa užívajú len kým pretrvávajú bolesti.
Na zmiernenie bolesti pomáha aj vyloženie postihnutej končatiny a chladenie ľadovými obkladmi. Doplnkom liečby je dostatočný pitný režim, ktorého cieľom je pomôcť k rýchlejšiemu vylučovaniu kyseliny močovej z organizmu.
Diétne opatrenia pri dne
Za rizikový faktor vzniku dny je považovaný nezdravý životný štýl s vysokou konzumáciou mäsa a mäsových výrobkov a taktiež alkoholizmus. Základom liečby, ale aj prevencie dny, je teda zdravý životný štýl. Všetci pacienti, ktorým bola diagnostikovaná dna by mali dodržiavať odporúčané diétne opatrenia. Aj nepatrné porušenia diéty sa môže vypomstiť v podobe vzniku záchvatu.
Medzi nevhodné potraviny pri DNE patria:
vnútornosti, mäsové vývary, ťažké nakladané mäsá, silné mäsové polievky a šťavy, zverina, údeniny, ryby v oleji, sardinky, šproty, destiláty, viacstupňové pivá, ťažké vína.
Potraviny, ktoré možno konzumovať len príležitostne a v obmedzenom množstve:
varené mäso, hydinu, ryby, struky, strukoviny, špenát, čokoláda, kakao, chren, cesnak, maslo, oleje, vysokotučné syry, slabé pivo (10°) a ľahké víno.
Základ jedálnička, by mali tvoriť nasledujúce potraviny:
zelenina, ovocie, mlieko, mliečne výrobky, nízkotučné syry, vajcia, obilniny, zemiaky, ryža, káva, čaj, kakao, alkalické minerálky, ovocné šťavy.
Okrem dodržiavania diéty, by pacienti mali myslieť aj na dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, rekreačné športovanie, udržiavanie primeranej hmotnosti, vyhýbanie sa vysokej miere stresu, dostatočný pitný režim a pravidelný spánok.
Pri správnej liečbe a životnom štýle nemusí dna predstavovať výrazný zásah do života pacienta. Avšak v prípade nerešpektovania liečby a rozvoja chronickej dny potrápi pacienta neustálymi bolesťami a deformitami kĺbov, čo sa vo výraznej miere prejaví obmedzením pohyblivosti a znížením kvality života. Takýto stav je už nezvrátiteľný, preto treba myslieť v dostatočnom predstihu na jeho prevenciu.