Patríte medzi snažilky, ktoré mesiac čo mesiac úpenlivo čakajú na dve čiarky na tehotenskom teste, no úspech stále neprichádza? S každým ďalším negatívnym testom len narastajú vaše obavy zo zdravotných problémov či neplodnosti?

Problémy s počatím má čoraz viac párov. Štatistiky odhadujú, že každý siedmy až ôsmy pár sa dlhodobo snaží o počatie a splodenie dieťaťa s neúspešným záverom. Ak máte aj vy podobný problém, zvýšiť vaše šance na otehotnenie vám môže pomôcť aj návšteva lekára.

Ako zvýšiť svoje šance na otehotnenie

Šancu na počatie zvyšuje nechránený pohlavný styk každé 2 až 3 dni v priebehu mesiaca. Častejší sex v období snaženia sa, nie je odporúčaný, nakoľko častý pohlavný styk môže znižovať kvalitu a množstvo spermií.

Dokonalý prehľad o svojom menštruačnom cykle a plodných dňoch, síce môže pomôcť určiť vhodný čas na pohlavný styk, no zároveň vedie k eliminácií radosti z milostného života a zo sexu robí povinnosť. To môže viesť k stresu a rozvoju úzkosti, ktoré majú taktiež podiel na znížení šance na úspešný koniec.

Zvýšiť šancu otehotnieť a donosiť zdravé dieťa pomáha aj úprava životného štýlu. Páry, ktoré sa snažia splodiť dieťa by preto mali dbať o zdravý životný štýl a vyváženú stravu.

Ženy by mali v čase plánovania potomstva zvýšiť príjem kyseliny listovej, ktorá zvyšuje šancu otehotnieť, znižuje šancu potratov v rannom štádiu tehotenstva a predchádza poruchám plodu. Dostatočná konzumácia kyseliny listovej môže pomôcť aj partnerovi, nakoľko má schopnosť pozitívne ovplyvniť kvalitu spermií.

Faktory, ktoré môžu ovplyvniť plodnosť

Problémy s počatím, ovplyvňuje množstvo, na prvý pohľad aj banálnych faktorov. Ak sa s partnerom snažíte o splodenie potomka niekoľko mesiacov, no stále ste sa vytúžených 2 čiarok nedočkali, skúste sa najskôr zamyslieť nad nasledujúcimi faktormi:

·    vaša hmotnosť – obezita a nadváha môžu spôsobovať problémy s otehotnením, no ovuláciu môže ovplyvniť aj podvýživa.

·    fajčenie – výrazne ovplyvňuje plodnosť oboch pohlaví,

·    alkohol – alkohol ovplyvňuje kvalitu spermií,

·    stres – môže ovplyvniť nielen chuť viesť milostný život ale taktiež aj kvalitu spermií.

Pátranie po príčine problémov

Návštevu lekára by ste rozhodne nemali odkladať, ak vaše snaženie sa trvá už dlhšie ako rok. Rôzne odborné vyšetrenia vám pomôžu odhaliť príčinu vzniku problémov.

Ako prvý absolvuje vyšetrenie váš partner. Vyšetrenia partnera sú jednoduchšie a ani jedno z nich nie je bolestivé. V prvom rade sa mužom odoberie krv a skúmajú sa možné genetické a hormonálne problémy. Podrobná anamnéza môže pomôcť odhaliť problémy, ktoré môžu spôsobiť dočasnú neplodnosť. V poslednom rade nasleduje test spermií, na základe ktorého sa skúma ich správanie a počet.

Odhalenie možnej príčiny problémov s počatím po vyšetrení partnera je úspešné v približne 30 % prípadov. Ak vyšetrenia muža nepreukážu žiadne problémy nasleduje vyšetrenie ženy. Začiatok vyšetrení je totožný s vyšetreniami muža – rozbor krvi a podrobná anamnéza. Následne sa vykonávajú:

·    priechodnosť vajcovodov prostredníctvom röntgenový testu s kontrastnou látkou,

·    test pomocou stierky hlienu z krčka maternice, ktorý sa odoberá do 3 hodín po pohlavnom styku,

·    ultrazvukové vyšetrenie pošvy,

·    laparoskopia pomocou malej kamery, ktorá sa vsunie do blízkosti pohlavných orgánov a lekár podrobne preskúma prípadné ochorenia a stav vaječníkov a maternice.

Dôvody neplodnosti

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a dokonca môže ísť aj o kombináciu viacerých príčin. Najčastejšími dôvodmi sú:

·       dlhodobé zdravotné komplikácie,

·       nepriechodné vajcovody,

·       onkologické ochorenie,

·       nepravidelná menštruácia,

·       hormonálna nerovnováha,

·       vrodená deformácia vaječníkov alebo maternice,

·       genetická porucha,

·       nevhodné podmienky pre zahniezdenie vajíčka,

·       hlien maternice vytvárajúci protilátky proti spermiám.

Po odhalení príčiny neplodnosti následne nastupuje, ak je to možné, jej liečba. V približne 15 % ide o neliečiteľného pôvodcu neplodnosti, prípadne jej príčina odhalená nie je.

Umelé oplodnenie

Ak sa páru dlhodobo nedarí splodiť dieťa riešením môže byť umelé oplodnenie. To pri niektorých zdravotných problémoch dokonca pacientkám prepláca aj zdravotná poisťovňa. Oplodnenie si hradia samy páry, kde pacienta prekročila 39 rokov alebo vyčerpala bezplatné tri pokusy o umelé oplodnenie.

Úspešnosť umelého oplodnenia závisí od dôvodu neplodnosti, ale aj veku rodičky. Čím je žena staršia, tým je úspešnosť umelého oplodnenia nižšia. Priemerná úspešnosť zákroku sa pohybuje v rozmedzí 40 až 45 %.

Vlastné deti sú snom mnohých párov. Keď sa úpenlivá snaha o splodenia potomka dlhodobo nestretáva s očakávaným úspechom, ide o ťažkú skúšku, ktorá dokáže otriasť aj tým najpevnejším partnerstvom. Nezabúdajte, že psychická nepohoda a stres majú taktiež negatívny vplyv na schopnosť splodiť dieťa. Nerobte preto so sexu povinnosť, ktorej jediným cieľom je splodiť dieťa. Snažte sa do vášho snaženia sa viesť čo najviac pohody.

Ak vaša snaha nie je úspešná už dlhšiu dobu, nebojte sa vyhľadať pomoc odborníka. Neschopnosť splodiť dieťa, nie je v dnešnej dobe nič výnimočné a skúsená odborná pomoc je to najvhodnejšie riešenie, ktoré vám môže pomôcť na strastiplnej ceste za vytúženým potomkom.