Hoci pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu počas slnečných dní podporuje tvorbu vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie nášho tela, slnko môže náš organizmus aj poškodiť. A to nielen v prípade prehnaného slnenia sa. Alergická reakcia na slnko nezávisí od intenzity slnečného žiarenia.
Alergia na slnko predstavuje negatívnu reakciu organizmu na dopad slnečných lúčov. Viete, ako túto alergiu rozpoznať, ako sa pred ňou chrániť a ako s ňou žiť potom, ako sa u vás objavili jej príznaky?
Čo je to alergia na slnko?
To, že v prípade nedostatočnej ochrany môže slnko spôsobiť spálenie pokožky a prispieť aj k rozvoju rakoviny je všeobecne známy fakt. No v posledných rokoch pribúda čoraz viac ľudí, ktorých telo prudko reaguje už po krátkom pobyte na priamom slnku.
Ako všetky druhy alergie, aj tá na slnko, predstavuje nadmernú reakciu imunitného systému človeka. Počas alergickej reakcie na slnko v tele vznikajú látky, ktoré pôsobením slnečného žiarenia u citlivejších jedincov vyvolávajú zmeny na pokožke podobné alergickej reakcii. Až zo 70 percent sú za túto reakciu zodpovedné UVA-lúče.
Kto je ohrozený?
Alergia na slnko sa môže prejaviť u každého, dokonca aj u ľudí v zrelom veku, ktorí boli celý život bez problémov. Vo všeobecnosti sa s ňou najčastejšie stretávame u žien v strednom veku a ľudí, ktorí trpia aj inými druhmi alergií.
Hoci by sa mohlo zdať, že svetlé typy ľudí sú voči pôsobeniu slnečného žiarenia menej imúnni, alergia na slnko nie je ničím výnimočným ani medzi tmavými typmi.
Taktiež o jej vzniku nerozhoduje intenzita slnečného žiarenia. Tak, ako môže prekvapiť niekoho na dovolenke v trópoch, môže človeka zastihnúť aj počas práce doma na záhrade.
Alergia na slnko prejavy
Medzi hlavné príznaky alergie na slnko patria svrbivé červené vriedky, pupence, pľuzgieriky a zdureniny predovšetkým na miestach vystavených slnku. Podľa toho, akým spôsobom sa alergia prejaví, rozpoznávame viaceré druhy alergie na slnko:
- Polymorfná svetelná erupcia – najčastejšia forma, vzniká niekoľko hodín až dní po pôsobení slnka, prejavuje sa ako svrbivé začervenanie, väčšinou na trupe, vrchnej strane rúk a nôh, alebo ako „krupica“ či mokvajúci pľuzgierik.
- Aktinické prurigo – najčastejšia alergia na slnko u detí a mladých dospelých, familiárny výskyt, prejavuje sa hrvolčekmi naplnenými tekutinou, ktoré sa môžu rozšíriť aj na oblasti, ktoré neboli vystavené slnku, postihuje líca, pery, krk, uši, ramená aj ruky.
- Chronická aktinická dermatitída – prejavuje sa suchými, svrbivými a zapálenými škvrnami na tvári, vlasatej časti hlavy, na krku, hornej časti hrudníka, ramenách a na chrbtoch rúk.
- Solárna urtikária – objavuje sa niekoľko minút po pobyte na slnku ako žihľavka alebo pľuzgiere, aj oblasti, ktoré neboli na slnku, hlavne u starších dospelých.
- Fotoalergická reakcia – k tomuto druhu reakcie dochádza na základe vzájomného pôsobenia niektorých liekov či rastlín a slnečných lúčov. Problémové bývajú najmä antibiotiká, antireumatiká, antidiabetiká, sedatíva, citrusy, petržlen a figy.
- Malorka akné – tieto vyrážky zo slnka pripomínajú bežné akné, vznikajú kombináciou pôsobenia slnečného žiarenia a látok, ktoré môžu obsahovať krémy na opaľovanie.
Alergia na slnko liečba
Základom liečby alergie na slnko je odísť z priameho slnečného svetla hneď potom, ako sa objavia prvé príznaky alergie. V prípade závažnejších prejavov slnečnej alergie sa podávajú antihistaminiká a miestne sa aplikujú, krémy s obsahom panthenolu alebo zásypy s upokojivým účinkom, tekuté púdre a v ťažších prípadoch prípravky s obsahom kortikoidov.
Ochrana pred vznikom slnečnej alergie
Hoci alergia na slnko môže občas prekvapiť aj pri maximálnej opatrnosti, zmenšiť riziko jej rozvoja, prípadne znížiť jej príznaky je možné rozumným slnením, pri ktorom sú dodržané všetky nasledujúce odporúčania:
- privykajte pokožku na slnko postupne,
- v prípade, že sa u vás v minulosti prejavila alergia na slnko, krátko pred plánovanou tropickou dovolenkou užívajte preventívne antihistaminiká,
- posilnite svoju imunitu,
- užívajte výživových doplnkov s obsahom betakaroténu,
- používajte len kvalitnú opaľovaciu kozmetik z lekárne.
Alergia na slnko predstavuje nepríjemnú situáciu, ktorá môže pokaziť radosť z celej dovolenky. Základom prevencie je ochrana tela pred nadmerným pôsobením slnečných lúčov, pretože tie síce telu v mnohom prospievajú, ale ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. A v prípade nadmerného vystavovania nechránenej pokožky pôsobeniu slnečných lúčov, to platí hneď niekoľkonásobne.