Cirhóza pečene je ochorenie, ktoré sa dostáva čoraz viac do popredia. Podľa štatistík je šiestym najčastejším dôvodom úmrtia na Slovensku. Dobrá správa je, že problémy s pečeňou nevznikajú náhle, ale niekoľkoročným pôsobením škodlivých faktorov na náš organizmus. Preto sa im dá prevenciou predísť.
Aby sme sa vedeli cirhóze pečene vyhnúť, je dôležité vedieť, čo ju spôsobuje:
- Nadmerná konzumácia alkoholu – je najčastejšou príčinou vzniku ochorení spojených s pečeňou. Problémom je časté, nadmerné a dlhoročné pitie alkoholických nápojov. To spôsobuje stukovatenie pečene, neskôr prerastajúce do zápalov až k samotnej cirhóze. Nedá sa však presne určiť miera, kde je požívanie alkoholu bezpečné a kde už škodí. Každý organizmus sa s alkoholom vysporiadava inak. Mali by sme však pamätať na staré dobré pravidlo, že všetko z mierou.
- Stukovatenie pečene – sa stáva čoraz častejšou príčinou cirhózy pečene. Čoraz viac za ňou stojí zlá životospráva ľudí, teda sedavé zamestnanie, málo pohybu a konzumácia nezdravých potravín. Najlepšou prevenciou v tomto prípade je práve úprava stravovacích a pohybových návykov.
- Vírusové poškodenie pečene – je spôsobené vírusom hepatitídy B a C, ktorý vyúsťuje do chronických zápalov pečene. Prevenciu v tomto prípade predstavuje najmä dodržiavanie základov hygieny (hepatitída sa označuje tiež ako choroba špinavých rúk).
- Choroby pečene s poruchou imunity – ide o neinfekčné, autoimunitné zápaly pečene tzv. autoimunitné hepatitídy. Vyskytujú sa zväčša v rodinách s inými poruchami imunity pričom postihujú predovšetkým ženy. Ochorenie sa dá odhaliť pomocou pečeňových testov.
Existujú aj ďalšie, menej časté príčiny cirhózy pečene napríklad cystická fibróza, nahromadenie železa alebo medi v organizme, vrodené poruchy metabolizmu cukrov, nadmerná konzumácia liekov alebo syfilis.
Prejavy cirhózy pečene
Prejavy cirhózy pečene bývajú rôzne. To, čo ich však spája je fakt, že sa dajú odhaliť pomocou krvných testov. Takéto testy sa vykonávajú napríklad pri darovaní krvi alebo pri preventívnej prehliadke u lekára. Preto by ste v rámci prevencie chorôb mali k obvodnému lekárovi zájsť aspoň raz za rok.
V prvých fázach sa cirhóza pečene môže prejavovať nasledovne:
- celková slabosť a únava
- bolesť brucha
- pocit na vracanie resp. vracanie
- nechutenstvo, úbytok hmotnosti
- impotencia
- u žien porucha menštruačného cyklu
- opuchy nôh v oblasti členkov
S postupujúcim ochorením sa prejavy môžu zosilňovať.
Liečba a prevencia cirhózy pečene
Cirhóza pečene je nevratné ochorenie. Preto je dôležité odhaliť ju čo najskôr, aby sa dala aplikovať vhodná liečba. V prípade cirhózy spôsobenej alkohol je prikázaná prísna abstinencia. Ak za ochorením pečene stojí nejaký vírus, pristúpi sa k liečbe antivirotikami pričom zákaz konzumácie alkoholu pretrváva.
Ak za cirhózou pečene stojí stukovatenie spôsobené zlou životosprávou, naordinuje sa špeciálna diéta. Súčasťou tejto liečby je aj zvýšený pohyb. V prípade, že liečba nezaberie resp. je stav ochorenia príliš vážny, môže dôjsť aj k transplantácii pečene.
Najlepší spôsob ako sa vyhnúť pobytu v nemocnici je prevencia. Pečeň síce má skvelú regeneračnú schopnosť, no nemá zmysel si túto vlastnosť zbytočne overovať v praxi. Preto odborníci odporúčajú zdravo sa stravovať, mať dostatočný pohyb počas dňa a obmedzovať alebo celkovo vyradiť alkohol zo svojho života.
Ďalším spôsobom, ako si udržať pečeň v dobrej kondícii predstavuje pitie bylinných čajov. Obzvlášť prospešná je napríklad mäta prieporná, fenikel obyčajný, čakanka obyčajná alebo púpava lekárska. Medzi najväčšieho pomocníka však patrí ostropestrec mariánsky. Táto bodliakovitá rastlina pomáha regenerovať pečeň a čistiť ju od škodlivých látok.
Cirhóza pečene je vážne ochorenie. Pri správnej životospráve a dodržiavaní odporúčaní lekárov sa jej však nemusíte zbytočne báť.