Pásový opar je bolestivé vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje na koži. V prípade, že sa podchytí včas, jeho liečba je pomerne rýchla. Ak nie, hrozia komplikácie s možnými dlhodobými následkami.
Pásový opar (odborne nazývaný Herpes Zoster) pochádza z rodiny vírusových ochorení Varicella Zoster. S týmto vírusom ste sa zrejme už stretli. Stojí totiž za podobne nepríjemnou chorobou nazývanou Ovčie kiahne. Keď ľudský organizmus túto prevažne detskú nákazu potlačí, zostane zárodok budúceho pásového oparu ukrytý v tele. Tam trpezlivo čaká na svoju príležitosť.
Príčiny pásového oparu
Lekári sa dodnes stopercentne nezhodli, čo spôsobuje pásový opar. Zväčša je spájaný s oslabenou imunitou (rovnako ako v prípade herpesu v oblasti úst), prípadne s veľkým stresovým vypätím. Oba tieto faktory teda môžu spôsobiť, že telo už viac nedokáže potláčať vírus Varicella Zoster a ten sa rýchlo rozmnoží. Prostredníctvom nervových vlákien potom putuje do oblasti pokožky alebo sliznice, čo sa prejaví práve bolestivými pľuzgiermi na koži.
Príznaky pásového oparu
Prvé príznaky pásového oparu sú veľmi podobné chrípke. Zvýšená teplota, celková únava a malátnosť. Neskôr nastupuje svrbenie a bolesť pokožky v postihnutej oblasti. Po pár dňoch, prípadne týždňoch sa objavia prvé vyrážky, ktoré sa následne premenia na pľuzgiere. Tie môžu obsahovať vodnatú alebo krvavú tekutinu.
Najčastejšie sa pásový opar objaví na hrudníku a chrbte, menej často na nohách alebo hlave. Práve v oblasti tváre sa tento vírus javí ako najnebezpečnejší. Ak sa totiž začnú tvoriť vredy priamo na oku, môže dôjsť až k oslepnutiu. V prípade, že vírus zasiahne okolie ucha, hrozí ochrnutie časti tváre.
Prenos pásového oparu
Pásový opar môže dostať ktokoľvek, kto v minulosti prekonal Ovčie kiahne. Najviac ohrozenou skupinou sú ľudia v dôchodkovom veku. Tí často krát trpia rôznymi chronickými chorobami, ktoré oslabujú ich imunitu.
Ak sa vo vašom vyskytne niekto, u koho sa obavia príznaky pásového oparu, nemusíte sa báť, že sa nakazíte. S veľkou pravdepodobnosťou ho už máte v sebe. Vaša imunita je však dostatočne silná a tak si s ním dokáže poradiť.
Nič však netreba nechať na náhodu. Je preto dobré zabezpečiť zvýšený príjem vitamínov a dodržiavať základné hygienické návyky. Za žiadnych okolností by ste sa nemali dotýkať pásového oparu ani nijak narušovať pľuzgiere.
Pásový opar liečba a následky
Dospelý človek bez iných zdravotných problémov by si mal s pásovým oparom poradiť aj bez návštevy lekára. Takáto liečba trvá približne 2 týždne. Stačí postihnuté miesto vysušovať liehovými roztokmi, prípadne si možno pomôcť aj potieraním oparu voľnedostupnými virostatikami z lekárne.
Návštevu lekára netreba odkladať v dvoch prípadoch. Keď sa pásový opar objaví na tvári, kde hrozia vážne trvalé následky a tiež ak ide o opakujúce sa ochorenie.
V prípade včasnej a úspešnej liečby by nemalo dôjsť k trvalým následkom. V niektorých prípadoch však zostávajú po pľuzgieroch rôzne pigmentové zmeny na pokožke alebo drobné jazvičky. Menej častá je situácia, kedy postihnuté miesto spôsobuje aj po chorobe nepríjemné bolesti alebo naopak, je necitlivé. Je to dôsledok poškodených nervových buniek.