Nevieme presne, kde sa pomelo vzalo. Mohla to byť Čína, Malajzia alebo Thajsko. Dnes sa však Citrónovník obrovský, ako sa toto ovocie oficiálne nazýva, pestuje najmä v USA (Kalifornia), v Číne a v Mexiku. Na pultoch obchodov ho nájdeme zabalené vo fólii. Nie je to však rozmar obchodníkov. Plastový obal má zabrániť vysychaniu dužiny.
Samotné ovocie sa konzumuje v surovej podobe. Rovnako ako pri iných citrusoch, aj tu treba najskôr ošúpať šupku. Tá je pomerne dosť hrubá, no našťastie sa ľahko šúpe (zhruba podobne ako v prípade mandarinky). Keď sa však dostanete dovnútra ešte nemáte vyhrané. Dužina je obalená ešte v tenkej blane, ktorá sa už o čosi ťažšie oddeľuje. Odmenou za trpezlivosť vám bude sladká dužina plná zdravia.
Pomelo a nutričné hodnoty
V 100 gramoch pomela sa nachádza približne:
- 50 kcal
- 0,5 g bielkovín
- 0,2 – 0,6 g tukov
- 6 – 12 g sacharidov
- 1 g vlákniny
- 0,8 mg sodíka
- 257 mg draslíka
- 16 mg mangánu
- 0,5 – 0,9 mg železa
- 36 – 49,8 mg vitamínu C
Okrem spomínaných látok tiež pomelo obsahuje stopové prvky vitamínu B1, B2, B3, B6, fosforu a vápnika.
Pomelo a účinky na zdravie
- Chráni pred civilizačnými chorobami – pomelo je plné antioxidantov. Tie chránia pred voľnými radikálmi, ktoré majú na svedomí značnú časť civilizačných chorôb. Bránia telo napríklad pred rakovinou, spomaľujú proces starnutia alebo znižujú hladinu cholesterolu v krvi.
- Predchádza anémii – anémia alebo chudokrvnosť je stav, kedy sú tkanivá v organizme slabo okysličené. Je to spôsobené nedostatkom hemoglobínu v krvi, ktorý na seba viaže kyslík. Ak vás takéto ochorenie trápi alebo sa mu chcete preventívne vyhnúť, mali by ste zaradiť pomelo do svojho jedálnička. Za všetko môže vysoký obsah vitamínu C. Ten podľa výskumov pomáha zlepšiť vstrebávanie železa v tele. Nedostatok spomínaného minerálu v organizme je jednou z najčastejších príčin anémie.
- Zabraňuje osteoporóze – pomelo je výborný pomocník v prevencii osteoporózy. Ide o stav, kedy dochádza k rednutiu kostí z dôvodu vyčerpania vápnika. Citrónovník obrovský obsahuje veľa draslíka, ktorý v organizme pomáha vstrebávať potrebný vápnik.
- Reguluje trávenie – vláknina obsiahnutá v pomelu pomáha regulovať trávenie a stará sa o zdravú priechodnosť čriev. Vďaka tomu eliminuje zažívacie problémy ako je zápcha alebo hnačka.
Vypestovať pomelo doma nie je jednoduché
Väčšina moderných odrôd pomela neobsahuje vyvynuté semená. Keď však budete mať šťastie a na takéto semiačko narazíte, môžete sa pokúsiť vypestovať si pomelo doma. Osobne vám to však neodporúčame. Pestovanie citrónovníka obrovského je skôr pre skúsenejších pestovateľov, ktorí majú prax so starostlivosťou o citrusy. Pomelo totiž treba správne polievať, hnojiť a zazimovať.
Navyše, ak sa vám aj podarí vypestovať pomelo zo semiačka, môžete zostať sklamaný. Pôjde totiž o semenáč, ktorý môže zarodiť neskoro a hlavne plody sa môžu výrazne líšiť od pôvodného (napríklad budú malé, trpké a pod.). Ak sa chcete silou mocou pustiť do pestovania citrónovníka obrovského, radšej si zakúpte zaštepenú sadenicu zo špecializovaného obchodu.
Tak ako so všetkým, ani s konzumáciou pomela to netreba preháňať. Síce neboli potvrdené nijaké škodlivé účinky, treba však dbať na vyváženú a hlavne rozmanitú stravu. Pretože to je jeden z pilierov zdravia.