Zdravý muž či žena má zvyčajne na hlave od 80 tisíc do 120 tisíc vlasov. Z rôznych dôvodov však môže nastať problém a dôjde k úbytku vlasov. Málokto vie, že sa jedná o ochorenie, ktoré má svoje príčiny a aj možnosti liečby.

Vlasy sa skladajú z keratínu a vytvárajú sa vo folikuloch. Každý folikul na tele prechádza opakovaným cyklom rastu a oddychu. Bežne rastú vlasy jeden od druhého úplne nezávisle.

Vonkajšie aj vnútorné faktory môžu rast vlasov narušiť, a nasilu a predčasne presunúť synchronizovane vlasy z rastu do vypadávania. Vzhľadom na trvanie jednotlivých fáz je potom vypadávanie vlasov viditeľné približne o 2 až 4 mesiace po tomto hromadnom presune.

Existuje mnoho typov vypadávania vlasov – alopécie. Niektoré typy sú zvrátiteľné, niektoré dokážeme v súčasnej dobe medicínskeho poznania iba spomaliť alebo zamaskovať. Niekedy dochádza len k miernemu prerednutiu vlasov, v takom prípade môže pomôcť zahustenie vlasov. Inokedy dochádza k úplnej plešatosti. Vlasy pritom vypadávajú z rôznych príčin. Faktormi zodpovednými za rednutie vlasov môžu byť hormóny, užívané lieky ale aj striedanie ročných období. 

plešatý chlap
vypadávanie vlasov

Príčiny vypadávania vlasov

Telogen effluvium

Ide o častú formu vypadávania vlasov, ku ktorému dochádza dva až tri mesiace po spúšťajúcej udalosti – môže ísť o chorobu, operačný zákrok, náhle zmeny hladín hormónov (hlavne u žien po pôrode). Vlasy sú prerednuté po celej hlave, iba zriedkavo vidno rozsiahle holé miesta. Tento typ padania vlasov je zvrátiteľný, a to po odstránení spúšťača.

Vedľajšie účinky liekov

Vypadávanie vlasov sa môže spustiť ako nežiadúci účinok užívania niektorých liekov. Dochádza k náhlemu padaniu vlasov, ktoré sa týka celej hlavy. Tento typ padania vlasov je zvrátiteľný – po ukončení liečby sa zvyčajne opäť rast vlasov upraví.

Padanie vlasov ako príznak iného ochorenia

Vypadávanie vlasov môže byť jedným zo symptómov inej choroby. Napríklad lupus, hypotyreóza či hypertyreóza, závažné nutričné problémy či výrazný nedostatok vitamínov a minerálov. Tu je potrebné odhaliť prvotný problém a ten liečiť. V prípade nedostatku vitamínov a výživových látok môžu napríklad pomôcť tabletky, ktoré sú vhodným doplnkom stravy pri problémoch s vypadávaním vlasov.

Tinea capitis

Ide o infekciu na vlasovej pokožke, pri ktorej dochádza k vypadávaniu vlasov v zhlukoch. Vlasy vlastne nevypadnú, ale odlomia sa blízko pokožky. Tinea capitis je častým problémom u detí.

Alopecia areata

Ide o autoimunitné ochorenie, kedy dochádza k vypadávaniu vlasov v malých kruhoch. Príčina tohto stavu nie je presne známa, objavuje sa u ľudí trpiacich na iné autoimunitné ochorenia. Má viacero podtypov – alopecia totalis, alopecia universalis, alopecia barbae. Problém sa môže cyklicky opakovať, zhoršovať či spustiť výrazné plešatenie, len v ojedinelých prípadoch odoznie a už sa nevráti.

Trakčná alopécia a trichotilománia

Trakčná alopécia je vypadávanie vlasov vyvolané nesprávnou starostlivosťou o vlasy, poškodením vlasov pri ich nadmernej úprave – farbenie, žehlenie, trvalá, pritesné gumičky a sponky. Trichotilománia je nutkavá porucha, pri ktorej si človek vlasy doslova vytrháva. Pri odstránení prvotného problému môžu vlasy začať znovu rásť za predpokladu, že neboli folikuly úplne zničené či nezvratne poškodené.

Dedičné vypadávanie vlasov – androgénna alopécia

Týka sa mužov aj žien. Ide o najbežnejší typ padania vlasov, ktorý sa môže spustiť v ktoromkoľvek veku, teda nástup je možný už od puberty. U mužov vypadávajú vlasy v presnom vzorci – najskôr vznikajú kúty, odhaľuje sa temeno a v najzávažnejšej fáze ostáva iba veniec vlasov na spodku hlavy. U žien vypadávajú vlasy po celej hlave – teda sú rovnako výrazne prerednuté. Pravdepodobnosť nástupu androgénnej alopécie sa zvyšuje s vekom. Tento typ padania vlasov nie je zvrátiteľný, dá sa iba spomaliť. Dôležitá je prevencia.

Prevencia vypadávania vlasov 

Z vyššie uvedeného vyplýva, že prevencia dokáže proti vypadávaniu vlasov viac či menej úspešne bojovať. Správny prístup a odstránenie spúšťačov dokáže padanie vlasov úplne zvrátiť alebo minimálne spomaliť. Vždy záleží od typu a závažnosti padania vlasov a čo je pri každej prevencii dôležité – záleží aj na včasnom zásahu a uvedomení si problému s vlasmi.

ZDROJE: