Zápal močových ciest sa javí skôr ako nepríjemné ochorenie. Podľa lekárov ho však netreba podceňovať. Hoci sa dá pomerne rýchlo a ľahko liečiť, ak sa nepodchytí včas, môže prerásť do chronického ochorenia obličiek.
Infekcia močových ciest je ochorenie bakteriálneho charakteru. Postihuje najmä ženy, dokonca 50 krát častejšie ako mužov. Tento fakt vychádza z anatómie ženského tela, teda najmä z kratšej močovej rúry a blízkosť jej ústia ku konečníku.
Aké sú príčiny zápalu močových ciest?
Príčiny tohto ochorenia bývajú rôzne. Spôsobujú ho napríklad bežné baktérie, sexuálne prenosné choroby, oslabenie imunitného systému alebo vrodené anomálie. Jednou z najčastejších príčin infekcie je baktéria Escherichia coli. Tá sa relatívne bežne nachádza v okolí konečníka a v hrubom čreve. Pri sexuálnom styku alebo priamym kontaktom sa môže zaniesť do ústia močovej rúry.
Ak je v takejto chvíli narušená imunita, baktérie sa začnú množiť a dôjde k zápalu močových ciest. Bežne je pH moču príliš nízke (nižšie než 6), aby sa škodlivé baktérie mohli množiť. Pri zdravotných problémoch však môže stúpnuť pH, čím vznikne priaznivé prostredie pre rozvoj baktérií.
Aké sú príznaky zápalu močových ciest?
Zápal močových ciest sa dá pomerne jednoducho diagnostikovať. Medzi jasné príznaky patria napríklad:
- časté nutkanie na močenie
- bolesť resp. pálenie pri močení
- bolesť v drieku
- teplota
- krv v moči
- celková únava
Ako prebieha liečba infekcie močových ciest?
Ak vás trápi niektorý z vyššie uvedených príznakov, prípadne trpíte ich kombináciou, mali by ste čo najskôr zájsť k lekárovi. Ten si od vás vyžiada vzorku moču, na základe ktorej zistí prítomnosť nebezpečných baktérií. Ak sú príznaky jasné, zvyčajne postačí rýchla tzv. papieriková metóda. Pri komplikáciách sa pristupuje k mikroskopickému vyšetreniu moču.
Podľa výsledkov testov následne určí diagnózu a liečbu. Najčastejšie sa nasadzujú antibiotiká, ktoré si s chorobou poradia v priebehu piatich až desiatich dní. Okrem liekov je dôležité upraviť aj stravu. Tá by mala obsahovať mäso z malých zvierat napríklad ryby, kurčatá, zajace a tiež nízkotučné mliečne výrobky. Ako súčasť liečby sa odporúča udržiavať oblasť panvy v suchom teple.
Osvedčeným pomocníkom pri zápale močových ciest sú nesladené bylinkové alebo ovocné čaje. Lekári odporúčajú napríklad čaje zo žihľavy, borievky, brusnice alebo čučoriedky. Všetky tieto rastliny obsahujú rôzne zdraviu prospešné vitamíny a navyše pôsobia v tele močopudne. Časté močenie pomáha čistiť močové cesty a tým sťažuje množenie sa škodlivým baktériám.
Poriadne vyliečenie zápalu močových ciest je dôležité. Ak totiž nedôjde k celkovému odstráneniu škodlivých baktérií, môže dochádzať k opakovaným ochoreniam. Postupne tak antibiotiká môžu strácať svoju účinnosť resp. môže dôjsť ku chronickej infekcii.
Najlepšia liečba zápalu močových ciest je prevencia
Každý lekár vám povie, že najlepší liek na chorobu je prevencia. Ako však predchádzať zápalu močových ciest? Základom je dostatočný príjem tekutín, teda aspoň 1,5 až 2 litre vody denne. Primerane časté močenie pomáha udržiavať močové cesty čisté a bez škodlivých baktérií.
Nemenej dôležité je vhodné oblečenie v chladnejšom období. To by malo náležite chrániť najmä oblasť mechúra a krížov. V letných mesiacoch však tiež netreba podceniť situáciu a po kúpaní je potrebné sa čo najskôr prezliecť z mokrých plaviek do suchého spodného prádla. Samozrejmosťou je tiež dodržiavanie patričnej hygieny na toalete a pravidelné umývanie intímnych partií.