Hemoroidy alebo zlatá žila. O tomto chúlostivom ochorení hovorí len málokto. A pritom trápi široké spektrum ľudí bez rozdielu pohlavia alebo veku. Našťastie táto choroba nie je smrteľná a dá sa pomerne dobre liečiť.
Za problémy so zlatou žilou môže tzv. hemoroidálne tkanivo. Nachádza sa vo vnútri análneho kanála a v okolí konečníka. Jeho primárnou úlohou v tele je pomáhať pri udržiavaní a vyprázdňovaní stolice. Pokiaľ všetko funguje ako má, ani netušíme, že vlastne existuje. Problém nastáva v prípade zápalu alebo zväčšenia.
Aké sú príznaky zlatej žily?
Jedným z hlavných príznakov zlatej žily je svrbenie, bolesť či dokonca opuch v oblasti konečníku. Bolesť môže byť dokonca tak silná, že znemožňuje chôdzu, sedenie alebo státie. Na toaletnom papieri sa často nachádza okrem stolice aj prímes hlienu alebo krvi. Pri neliečených hemoroidoch môže dlhodobé krvácanie navodiť stav anémie, teda zníženého množstva krvného farbiva v krvi a znížený počet červených krviniek.
Najčastejšie príčiny zlatej žily
Za vznik zlatej žily môže široké spektrum príčin. Jednou z najčastejších je vek. V starnúcom organizme postupne dochádza ochabovaniu svalstva (aj v oblasti konečníka), čo zvyšuje nároky na spomínané hemoroidálne tkanivo. Ďalšou častou príčinou hemoroidov býva tehotenstvo. Tak ako rastie plod v maternici, postupne tlačí na panvové dno a okolité cievy. Po pôrode však príznaky zlatej žily pomerne rýchlo ustupujú.
Ďalším častým dôvodom hemoroidov je zlá životospráva. Sedavé zamestnanie, málo pohybu, stres a ďalšie s tým súvisiace javy. To všetko negatívne vplýva na fungovanie organizmu a hemoroidálne tkanivo. Ani športovo aktívni ľudia to však nemajú vyhrané. Dvíhanie ťažkých váh pri cvičení alebo jazda na bicykli môže taktiež spôsobiť problémy s hemoroidmi. Preto aj v tomto prípade platí, že všetko treba s mierou.
Ako prebieha liečba hemoroidov?
Pozitívna správa pri ochorení hemoroidov je, že pretrváva iba niekoľko dní. Pri prejavení príznakov zlatej žily sa odporúča navštíviť lekára. Ten potvrdí diagnózu a predpíše potrebný liečebný postup. Nie vždy je však potrebné použiť pri liečbe tohto chúlostivého ochorenia lieky.
Zvyčajne stačí zmeniť životosprávu. Zvýšený príjem vlákniny (výborným zdrojom je ovocie, zelenina a celozrnné pečivo) a vody sa postarajú o zmäkčenie stolice vďaka čomu sa zníži tlak na tkanivo a svaly v oblasti konečníku. V rámci liečby, ale aj prevencie hemoroidov, by ste mali obmedziť dlhé vysedávanie na toalete.
Svrbenie, pálenie a bolesti môžu zmierniť krémy a kúpele. Niektoré gély na hemoroidy sú voľne dostupné a majú protizápalový účinok. Navyše pôsobia aj anesteticky čím pomáhajú pri priamom nanesení zmenšovať bolesť. Ak vám je nepríjemné natierať si konečník, môžete vyskúšať sedacie kúpele z byliniek. Ideálnou voľbou je pagaštan konský alebo dubová kôra.
Ako predchádzať hemoroidom?
Tak ako pri každom každom ochorení, aj tu je najlepšou liečbou prevencia. Začať treba práve spomínaným životným štýlom. Sedavú prácu v zamestnaní striedať s krátkymi prechádzkami a do denného rozvrhu zaradiť aj obyčajnú chôdzu. Zvýšiť príjem vody a pridať do stravy potraviny s vyšším obsahom vlákniny.
Vhodnou prevenciou je tiež obmedzenie kofeínových nápojov a alkoholu, pretože dehydrujú organizmus, čo negatívne vplýva na vylučovanie stolice. Samozrejmosťou je tiež pravidelná hygiena, ktorá pomáha znižovať riziko zápalov.